"Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła” – śpiewał w swoim wielkim przeboju Czesław Niemen. Niestety zło spadłe minionej wiosny w postaci pandemii i wynikających z niej trudności omal nie obróciło przygotowań trzeciej edycji festiwalu Inspiracje-Interpretacje: Czesław Niemenwniwecz. Jednak w myśl niemenowskiego cytatu, że „ludzi dobrej woli jest więcej”, udało się festiwal przeformatować tak, że choć bez publiczności na sali, kuluarowej atmosfery, bez celebracji, świętowania, ale z obecnością uczestników konkursu oraz zaproszonych gości III Inspiracje-Interpretacje stały się faktem.
W tym roku zabrakło możliwości, by uczestnicy mieli okazję się lepiej poznać, m.in. pracując wspólnie na zajęciach Małgorzaty Sozańskiej-Król (specjalistki z zakresu technik mowy). Warsztaty, trwające praktycznie rzecz biorąc cały grudzień odbywały się niemal wyłącznie online (poza jednym grudniowym spotkaniem rozłożonym na cały dzień), podobnie próby z akompaniatorami – Tomaszem Kaczmarkiem i Dominikiem Mąkosą. Niemniej nagrania festiwalowych wydarzeń odbyły się już na scenie Światowida na żywo, niestety bez udziału ożywczej energii jaką zawsze niesie w sobie obecność publiczności.
O Niemenie jako twórcy opowiadali Paweł Sztompke i Czesław Bartkowski, goście spotkania pod nazwą „Herbatka w oparach nostalgii”, które poprowadziła festiwalowa jurorka, jak i ekspertka od piosenki literackiej, dziennikarka Teresa Drozda. W ich rozmowie Niemen jawił się jako muzyk bardzo starannie kształtujący swój artystyczny program (czasem działo się to w opozycji do opinii speców od promocji), zawsze świetnie przygotowany i nie znoszący półśrodków, jak i zafascynowany eksperymentami i poszukiwaniem nowych muzycznych brzmień.
Biorąca w Inspiracjach-Interpretacjach udział młodzież – co podkreślali potem jurorzy, wybierając konkursowe piosenki nie poszła łatwymi skojarzeniami. W programie oprócz niemenowskich hitów jak: „Dziwny jest ten świat”, „Sen o Warszawie” znalazły się też utwory mniej znane m.in. „Pieśń wojów”, czy jak się okazało wyróżniony nagrodą „Śmiech megalozaura”. Kaliber wyzwania, z jakim musieli się zmierzyć uczestnicy konkursu był niewątpliwie ekstremalny - piosenki z repertuaru Niemena, o nieoczywistych często liniach melodycznych i harmoniach są po prostu wykonawczo piekielnie trudne! I choć na shortliście jurorów (Teresa Drozda, Janusz Radek, Mariusz Kiljan) najpierw znalazło się sześć nazwisk (Adrianna Górka, Sonia Hornatkiewicz, Kacper Siekirka, Filip, Rychcik, Patrycja Ziniewicz i Julita Zielińska), to rozkład punktów i efekt rozmów skrócił tę listę do czterech osób.
I nagrodę (w wysokości 3 tys. zł) oraz statuetkę III Inspiracji-Interpretacji wyśpiewała Julita Zielińska. Zawodowo jest związana z muzyką, prowadząc Studio Twórczości Artystycznej w Gdańsku, pisze teksty, komponuje, gra na fortepianie. Pojawia się też w roli wykładowcy na wielu warsztatach muzycznych w Polsce. Nagroda przyczyni się zapewne do szybszego wydania nowego autorskiego materiału, nad którym wokalistka obecnie pracuje.
Drugie miejsce w konkursie zajął (z nagrodą 2 tys. zł) Filip Rychcik, mający już okazję sprawdzić się w niemenowskim repertuarze jako laureat festiwalu Niemen Nonstop w Słupsku. Ma już spore doświadczenie wokalne, w tym na koncie współpracę z grupą Mafia.
Nagroda trzecia została podzielona równorzędnie (po 1 tys. zł każda) i powędrowała do rąk Kacpra Siekirki wrocławskiego wokalisty i gitarzysty, który na co dzień najlepiej czuje się w muzycznych klimatach funkowo – jazzowych, ale zaczyna próbować swoich sił także w repertuarze autorskim oraz Soni Hornatkiewicz, finalistki programu The Voice of Poland, aktualnie studiującej też aktorstwo w Studium Musicalowym przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Nagrody ufundował ZAiKS.
Wszyscy uczestnicy i goście festiwalu znaleźli także własne miejsce w unikatowej galerii portretów, którą dla Inspiracji-Interpretacji stworzył znakomity ilustrator/ karykaturzysta – Tomasz Broda. I choć samego autora tych zabawnych rysunków nie sposób było w tym roku podejrzeć w trakcie pracy, to fantastyczne efekty jak najbardziej możemy podziwiać na specjalnej wystawie dostępnej też online.
W finale festiwalu zabrzmiał recital „Jeszcze bliżej” w wykonaniu Janusza Radka, któremu przy fortepianie towarzyszył Adam Drzewiecki. Koncert rozpoczął utwór „Czas jak rzeka” – i choć od pierwszego spotkania wokalisty z niemenowskim repertuarem na płycie „Dziwny jest ten świat. Opowieść Niemenem” minęło już dziesięć lat, to każda z prezentowanych tego wieczoru piosenek na pewno nie była ponownym wchodzeniem „ do tej samej rzeki”. Sam wokalista podkreślał wprawdzie, że ten recital jest powrotem do takiego dawnego, bardzo emocjonalnego śpiewania niosącego wzruszenie, ale paradoksalnie nowe aranże uwzględniające wokalizy i traktowanie głosu jak instrumentu ukazały muzyczne zainteresowania Janusza Radka „jeszcze bliżej” niemenowskich eksploracji w poszukiwaniu nowych brzmień.
Bożena Górecka – Tokarczyk
Julita Zielińska
Julia Stelmach
Krzysztof Surówka
Sonia Hornatkiewicz
Kacper Siekirka
Patrycja Ziniewicz
Malwina Jańta
Filip Rychcik
Adrianna Górka
Wanesa Zacharzewska
Anna Maliszewska
Bożena Górecka – Tokarczyk
Wokalistka pop-rockowego zespołu No Brothers z Nowego Sącza. W dorobku ma dwie przebojowe płyty oraz liczne koncerty plenerowe i klubowe m.in. w ramach WOŚP, a także jako support zespołów: Organek, Dawid Kwiatkowski, Bracia, Perfect, Wojtek Pilichowski Band, Kasia Kowalska, Łzy, Kamil Bednarek, Doda&Virgin. Kilka wykonywanych przez nią utworów (m.in. „Tak niewiele”, “Wszystko w twoich rękach”, “Jej oczu blask”) znalazło się na pierwszym miejscu list przebojów MTV24.TV i portalu Planeta Kobiet. W 2018 roku wokalistka i gitarzysta Artur Kmiecik wystąpili w programie Mam Talent w telewizji TVN. W tym samym roku ukazała się druga płyta No Brothers II. Jej ostanie sukcesy to udział w programie All Together Now-Śpiewajmy Razem w telewizji Polsat. W październiku 2020 pojawiła się w programie Szansa na Sukces Opole 2021 w TVP2, śpiewając piosenkę z repertuaru Cleo zdobyła wyróżnienie.
Julita Zielińska
Wokalistka, instrumentalistka i kompozytorka. Jest właścicielką ST.ART - Studia Twórczości Artystycznej w Gdańsku, występuje też jako wokalistka w Tribute to Maanam Show. Uczestniczyła w wielu różnorodnych projektach, począwszy od Solo Actów, przez multiinstrumentalny duet elektroniczno-organiczny, po klasyczny skład. Pisze teksty i muzykę, pracuje jako trener muzyczny. Pojawiała się w roli wykładowcy na wielu warsztatach w Polsce: Just Cover It, Muzyczna Owczarnia, Idziemy na Solo, Kreatywne warsztaty Wojtka Pilichowskiego, Varsztatovnia. Obecnie pracuje nad swoim nowym materiałem.
Julia Stelmach
Pochodzi z Warszawy, ale psychologię studiuje na Uniwersytecie Gdańskim. Muzyka jest jej pasją odkąd pamięta - gra na fortepianie, gitarze i ukulele. Komponuje, pisze teksty. Brała udział w różnych projektach muzycznych, m. in. w: Kreatywnych Warsztatach Wojtka Pilichowskiego, warsztatach Idziemy Na Solo, czy II edycji Festiwalu Inspiracje-Interpretacje, na którym zdobyła III miejsce. Na co dzień szkoli się wokalnie w Studio Twórczości Artystycznej ST.ART. Sezonowo bywa też czynnym sportowcem (kitesurfing i snowboard), a kiedy ma tylko możliwość – podróżuje.
Krzysztof Surówka
Pochodzi z Przebieczan koło Wieliczki, jest studentem drugiego roku Łódzkiej Szkoły Filmowej na wydziale aktorskim. Poza aktorstwem od 6 lat uczy się śpiewu. Swój pierwszy zespół – Archibald, założył 2015 roku. Grupa tworzyła własny materiał blues/rockowy z sekcją dętą i grała sporo koncertów zarówno w Krakowie jak i innych dużych miejscowościach. Obecnie działa solowo pod pseudonimem „Kristoff” oraz zaangażowany jest w swój kolejny projekt - Kristoff MGNVS. Zespół jest w trakcie pracy nad drugą EP. Ich muzyka oscyluje w obszarze elektroniki i blues’a.
Sonia Hornatkiewicz
Wrocławska wokalistka o charakterystycznej, ciemnej barwie głosu, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie studiuje aktorstwo w Studium Musicalowym przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Znalazła się w finale 10. edycji programu The Voice of Poland, jak i ma na koncie sukcesy na wielu festiwalach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Laureatka II nagrody Festiwalu Inspiracje – Interpretacje: Andrzej Zaucha (2018).
Kacper Siekirka
Swoją przygodę ze śpiewem zaczął w Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie pod okiem pani Anny Lutz. Gra też na gitarze. Brał wielokrotnie udział w różnych warsztatach muzycznych, jak i ma na koncie nagrodę GRAND PRIX Młodzieżowego Konkursu Piosenki Artystycznej im. Agnieszki Osieckiej BARDZO WIELKA WODA (2018 Wrocław). Od pewnego czasu nie tylko gra i śpiewa, ale też pisze swoje utwory, chcąc wydać swój autorski materiał w niedalekiej przyszłości. Stylistyka która mu towarzyszy najczęściej to funk, jazz, R'n'B i muzyka około jazzowa.
Patrycja Ziniewicz
Studentka specjalności „Musical” w klasie śpiewu prof. Ryszarda Minkiewicza na AM w Gdańsku. Podczas studiów brała udział w uczelnianych projektach: „Miłość i więcej nic. Koncert piosenek Jacquesa Brela”, rewia „Funny girls”, koncert „Musicale, musicale” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym, czy musical „Godspell” w reż. Miłosza Gałaja.
W ostatnich latach współpracowała z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną przy projektach „Bajeczne piosenki”, „ABBA symfonicznie” i „Mała trójmiejska maskarada”. Od jesieni 2018 roku koncertuje z materiałem „List do Czarnego Anioła – piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk”, który w październiku bieżącego roku ukazał się także jako jej debiutancki album. Premiera płyty odbyła się w studiu im. Agnieszki Osieckiej i była transmitowana na antenie Programu Trzeciego polskiego Radia. Wokalistka współpracuje obecnie także z Gdyńskim Konsulatem Kultury przy spektaklu Pręcik w reż. Andrzeja Mańkowskiego. Jest finalistką 56. edycji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Malwina Jańta
Pochodzi ze Złotoryi, ale od pięciu lat mieszka we Wrocławiu. Studiowała Komunikację Wizerunkową na Uniwersytecie Wrocławskim. Śpiewa niemal od zawsze, była uczestniczką wielu dziecięcych festiwali i konkursów, a w gimnazjum zaczęła stawiać pierwsze kroki w zespole rockowym, wykonując covery Led Zeppelin. Z Naked Canvas, grając już autorskie utwory, miała okazję koncertować na Dolnym Śląsku, jak i supportować zespoły Raz Dwa Trzy oraz Genesis. Przeszła casting jurorski do programu X Factor. Nie ma formalnego muzycznego wykształcenia, ale kształciła głos na warsztatach pod okiem Krystyny Prońko, Janusza Radka, Mariusza Kiljana, Magdy Kumorek, Katarzyny Groniec (Artystyczne Warsztaty Wokalne w ODT Światowid). Ma na koncie kilka trofeów z ogólnopolskich festiwali. Obecnie jest wokalistą w zespole eventowym.
Filip Rychcik
Śpiewa od 5 roku życia, jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych; w tym laureatem drugiego miejsca w festiwalu Niemen Nonstop w Słupsku. Współpracował jako wokalista z zespołem Mafia. W VII edycji ‘The Voice of Poland’ właśnie pod skrzydłami Andrzeja Piasecznego doszedł do etapu Nokautów; wygrał też odcinek ‘Szansy na sukces’ z piosenkami tego wokalisty.
Pandemia zmusiła go do przebranżowienia – obecnie pracuje jako kucharz i ma w planach wyprowadzkę do Wiednia. Poza muzyka interesuje się podróżami i gotowaniem wegańskich pyszności.
Adrianna Górka
Absolwentka klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Raciborzu oraz Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu. Jest wokalistką, a także trenerem wokalnym we wrocławskiej Szkole Animacji Muzycznej. W Teatrze Muzycznym Capitol można ją zobaczyć w spektaklach takich jak "Makbet" czy "Spokojnie, jestem szalona". Ma na koncie sukcesy w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Festiwalu Piosenki Pop + Jazz w Finsterwalde w Niemczech, nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Estradowej Gwiezdny Krym w Jałcie/Livadii, I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Estradowej pn. „Artystyczne Konstelacje” w Komsomolsku. Brała także udział w V edycji programu Voice of Poland, a w marcu tego roku miała uczestniczyć w II etapie KAIP w ramach 41. PPA, które niestety z wiadomych przyczyn się nie odbyło.
Wanesa Zacharzewska
Pochodzi z Gdańska. Na co dzień studiuje psychologię i pracuje jako kelnerka w renomowanej, włoskiej restauracji. W wolnych chwilach pisze opowiadania, wiersze i oczywiście teksty piosenek. Muzyka i śpiew w jej życiu pojawiły się bardzo wcześnie, szybko stały się amatorską pasją i zajęły szczególne miejsce w sercu i życiu. Od niedawna zaczęła swoją muzyczną pasję doskonalić i tworzyć coś własnego - bardziej profesjonalnie. Obecnie pracuje nad własnym debiutanckim materiałem.
Anna Maliszewska
Od 7 lat mieszka w Gdańsku, w którym pracuje jako projektantka wnętrz. Jest absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu, a swoje doświadczenia muzyczne zdobywała między innymi dzięki udziałowi w Ogólnopolskich Warsztatach Piosenkarskich: Dwa Głosy. Śpiew estradowy i tradycyjny kształciła również na warsztatach pod okiem Elżbiety Zapendowskiej oraz podczas Bydgoskich Warsztatów Jazzowych prowadzonych przez Joannę Zagdańską i Janusza Szroma. Obecnie uczy się śpiewu na zajęciach wokalnych u Julity Zielińskiej. Uwielbia również swingowy taniec lindy hop oraz powiązany z nim klimat retro lat 20 stych i 30.stych minionego wieku.