Edycja 2020

"Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła” – śpiewał w swoim wielkim przeboju Czesław Niemen. Niestety zło spadłe minionej wiosny w postaci pandemii i wynikających z niej trudności omal nie obróciło przygotowań trzeciej edycji festiwalu Inspiracje-Interpretacje: Czesław Niemen wniwecz. Jednak w myśl niemenowskiego cytatu, że „ludzi dobrej woli jest więcej”, udało się festiwal przeformatować tak, że choć bez publiczności na sali, kuluarowej atmosfery, bez celebracji, świętowania, ale z obecnością uczestników konkursu oraz zaproszonych gości III Inspiracje-Interpretacje stały się faktem.

W tym roku zabrakło możliwości, by uczestnicy mieli okazję się lepiej poznać, m.in. pracując wspólnie na zajęciach Małgorzaty Sozańskiej-Król (specjalistki z zakresu technik mowy). Warsztaty, trwające praktycznie rzecz biorąc cały grudzień odbywały się niemal wyłącznie online (poza jednym grudniowym spotkaniem rozłożonym na cały dzień), podobnie próby z akompaniatorami – Tomaszem Kaczmarkiem i Dominikiem Mąkosą. Niemniej nagrania festiwalowych wydarzeń odbyły się już na scenie Światowida na żywo, niestety bez udziału ożywczej energii jaką zawsze niesie w sobie obecność publiczności. 

O Niemenie jako twórcy opowiadali Paweł Sztompke i Czesław Bartkowski, goście spotkania pod nazwą „Herbatka w oparach nostalgii”, które poprowadziła festiwalowa jurorka, jak i ekspertka od piosenki literackiej, dziennikarka Teresa Drozda. W ich rozmowie Niemen jawił się jako muzyk bardzo starannie kształtujący swój artystyczny program (czasem działo się to w opozycji do opinii speców od promocji), zawsze świetnie przygotowany i nie znoszący półśrodków, jak i zafascynowany eksperymentami i poszukiwaniem nowych muzycznych brzmień. 

Biorąca w Inspiracjach-Interpretacjach udział młodzież – co podkreślali potem jurorzy, wybierając konkursowe piosenki nie poszła łatwymi skojarzeniami. W programie oprócz niemenowskich hitów jak: „Dziwny jest ten świat”, „Sen o Warszawie” znalazły się też utwory mniej znane m.in. „Pieśń wojów”, czy jak się okazało wyróżniony nagrodą „Śmiech megalozaura”. Kaliber wyzwania, z jakim musieli się zmierzyć uczestnicy konkursu był niewątpliwie ekstremalny - piosenki z repertuaru Niemena, o nieoczywistych często liniach melodycznych i harmoniach są po prostu wykonawczo piekielnie trudne! I choć na shortliście jurorów (Teresa Drozda, Janusz Radek, Mariusz Kiljan) najpierw znalazło się sześć nazwisk (Adrianna Górka, Sonia Hornatkiewicz, Kacper Siekirka, Filip, Rychcik, Patrycja Ziniewicz i Julita Zielińska), to rozkład punktów i efekt rozmów skrócił tę listę do czterech osób.

I nagrodę (w wysokości 3 tys. zł) oraz statuetkę III Inspiracji-Interpretacji wyśpiewała Julita Zielińska. Zawodowo jest związana z muzyką, prowadząc Studio Twórczości Artystycznej w Gdańsku, pisze teksty, komponuje, gra na fortepianie. Pojawia się też w roli wykładowcy na wielu warsztatach muzycznych w Polsce. Nagroda przyczyni się zapewne do szybszego wydania nowego autorskiego materiału, nad którym wokalistka obecnie pracuje.

Drugie miejsce w konkursie zajął (z nagrodą 2 tys. zł) Filip Rychcik, mający już okazję sprawdzić się w niemenowskim repertuarze jako laureat festiwalu Niemen Nonstop w Słupsku. Ma już spore doświadczenie wokalne, w tym na koncie współpracę z grupą Mafia.

Nagroda trzecia została podzielona równorzędnie (po 1 tys. zł każda) i powędrowała do rąk Kacpra Siekirki wrocławskiego wokalisty i gitarzysty, który na co dzień najlepiej czuje się w muzycznych klimatach funkowo – jazzowych, ale zaczyna próbować swoich sił także w repertuarze autorskim oraz Soni Hornatkiewicz, finalistki programu The Voice of Poland, aktualnie studiującej też aktorstwo w Studium Musicalowym przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Nagrody ufundował ZAiKS.

Wszyscy uczestnicy i goście festiwalu znaleźli także własne miejsce w unikatowej galerii portretów, którą dla Inspiracji-Interpretacji stworzył znakomity ilustrator/ karykaturzysta – Tomasz Broda. I choć samego autora tych zabawnych rysunków nie sposób było w tym roku podejrzeć w trakcie pracy, to fantastyczne efekty jak najbardziej możemy podziwiać na specjalnej wystawie dostępnej też online.

W finale festiwalu zabrzmiał recital „Jeszcze bliżej” w wykonaniu Janusza Radka, któremu przy fortepianie towarzyszył Adam Drzewiecki. Koncert rozpoczął utwór „Czas jak rzeka” – i choć od pierwszego spotkania wokalisty z niemenowskim repertuarem na płycie „Dziwny jest ten świat. Opowieść Niemenem” minęło już dziesięć lat, to każda z prezentowanych tego wieczoru piosenek na pewno nie była ponownym wchodzeniem „ do tej samej rzeki”. Sam wokalista podkreślał wprawdzie, że ten recital jest powrotem do takiego dawnego, bardzo emocjonalnego śpiewania niosącego wzruszenie, ale paradoksalnie nowe aranże uwzględniające wokalizy i traktowanie głosu jak instrumentu ukazały muzyczne zainteresowania Janusza Radka „jeszcze bliżej” niemenowskich eksploracji w poszukiwaniu nowych brzmień. 

 

III Nagroda
Sonia Hornatkiewicz

III Nagroda
Kacper Siekirka
II Nagroda
Filip Rychcik
I Nagroda i statuetka Festiwalu 
Julita Zielińska
Sonia Hornatkiewicz 13 Kacper Siekirka 13 Filip Rychcik Julita Zieliska 12

 

Uczestnicy konkursu

Bożena Górecka – Tokarczyk

Bożena Górecka – Tokarczyk

Julita Zielińska

Julita Zielińska

Julia Stelmach

Julia Stelmach

Krzysztof Surówka

Krzysztof Surówka

Sonia Hornatkiewicz

Sonia Hornatkiewicz

Kacper Siekirka

Kacper Siekirka

Patrycja Ziniewicz

Patrycja Ziniewicz

Malwina Jańta

Malwina Jańta

Filip Rychcik

Filip Rychcik

Adrianna Górka

Adrianna Górka

Wanesa Zacharzewska

Wanesa Zacharzewska

Anna Maliszewska

Anna Maliszewska

  • Bożena Górecka – Tokarczyk
  • Julita Zielińska
  • Julia Stelmach
  • Krzysztof Surówka
  • Sonia Hornatkiewicz
  • Kacper Siekirka
  • Patrycja Ziniewicz
  • Malwina Jańta
  • Filip Rychcik
  • Adrianna Górka
  • Wanesa Zacharzewska
  • Anna Maliszewska
  • Bożena Górecka – Tokarczyk

    Wokalistka pop-rockowego zespołu No Brothers z Nowego Sącza. W dorobku ma dwie przebojowe płyty oraz liczne koncerty plenerowe i klubowe m.in. w ramach WOŚP, a także jako support zespołów: Organek, Dawid Kwiatkowski, Bracia, Perfect, Wojtek Pilichowski Band, Kasia Kowalska, Łzy, Kamil Bednarek, Doda&Virgin. Kilka wykonywanych przez nią utworów (m.in. „Tak niewiele”, “Wszystko w twoich rękach”, “Jej oczu blask”) znalazło się na pierwszym miejscu list przebojów MTV24.TV i portalu Planeta Kobiet. W 2018 roku wokalistka i gitarzysta Artur Kmiecik wystąpili w programie Mam Talent w telewizji TVN. W tym samym roku ukazała się druga płyta No Brothers II. Jej ostanie sukcesy to udział w programie All Together Now-Śpiewajmy Razem w telewizji Polsat. W październiku 2020 pojawiła się w programie Szansa na Sukces Opole 2021 w TVP2, śpiewając piosenkę z repertuaru Cleo zdobyła wyróżnienie.
  • Julita Zielińska

    Wokalistka, instrumentalistka i kompozytorka. Jest właścicielką ST.ART - Studia Twórczości Artystycznej w Gdańsku, występuje też jako wokalistka w Tribute to Maanam Show. Uczestniczyła w wielu różnorodnych projektach, począwszy od Solo Actów, przez multiinstrumentalny duet elektroniczno-organiczny, po klasyczny skład. Pisze teksty i muzykę, pracuje jako trener muzyczny. Pojawiała się w roli wykładowcy na wielu warsztatach w Polsce: Just Cover It, Muzyczna Owczarnia, Idziemy na Solo, Kreatywne warsztaty Wojtka Pilichowskiego, Varsztatovnia. Obecnie pracuje nad swoim nowym materiałem.
  • Julia Stelmach

    Pochodzi z Warszawy, ale psychologię studiuje na Uniwersytecie Gdańskim. Muzyka jest jej pasją odkąd pamięta - gra na fortepianie, gitarze i ukulele. Komponuje, pisze teksty. Brała udział w różnych projektach muzycznych, m. in. w: Kreatywnych Warsztatach Wojtka Pilichowskiego, warsztatach Idziemy Na Solo, czy II edycji Festiwalu Inspiracje-Interpretacje, na którym zdobyła III miejsce. Na co dzień szkoli się wokalnie w Studio Twórczości Artystycznej ST.ART. Sezonowo bywa też czynnym sportowcem (kitesurfing i snowboard), a kiedy ma tylko możliwość – podróżuje.
  • Krzysztof Surówka

    Pochodzi z Przebieczan koło Wieliczki, jest studentem drugiego roku Łódzkiej Szkoły Filmowej na wydziale aktorskim. Poza aktorstwem od 6 lat uczy się śpiewu. Swój pierwszy zespół – Archibald, założył 2015 roku. Grupa tworzyła własny materiał blues/rockowy z sekcją dętą i grała sporo koncertów zarówno w Krakowie jak i innych dużych miejscowościach. Obecnie działa solowo pod pseudonimem „Kristoff” oraz zaangażowany jest w swój kolejny projekt - Kristoff MGNVS. Zespół jest w trakcie pracy nad drugą EP. Ich muzyka oscyluje w obszarze elektroniki i blues’a.
  • Sonia Hornatkiewicz

    Wrocławska wokalistka o charakterystycznej, ciemnej barwie głosu, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie studiuje aktorstwo w Studium Musicalowym przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Znalazła się w finale 10. edycji programu The Voice of Poland, jak i ma na koncie sukcesy na wielu festiwalach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Laureatka II nagrody Festiwalu Inspiracje – Interpretacje: Andrzej Zaucha (2018).
  • Kacper Siekirka

    Swoją przygodę ze śpiewem zaczął w Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie pod okiem pani Anny Lutz. Gra też na gitarze. Brał wielokrotnie udział w różnych warsztatach muzycznych, jak i ma na koncie nagrodę GRAND PRIX Młodzieżowego Konkursu Piosenki Artystycznej im. Agnieszki Osieckiej BARDZO WIELKA WODA (2018 Wrocław). Od pewnego czasu nie tylko gra i śpiewa, ale też pisze swoje utwory, chcąc wydać swój autorski materiał w niedalekiej przyszłości. Stylistyka która mu towarzyszy najczęściej to funk, jazz, R'n'B i muzyka około jazzowa.
  • Patrycja Ziniewicz

    Studentka specjalności „Musical” w klasie śpiewu prof. Ryszarda Minkiewicza na AM w Gdańsku. Podczas studiów brała udział w uczelnianych projektach: „Miłość i więcej nic. Koncert piosenek Jacquesa Brela”, rewia „Funny girls”, koncert „Musicale, musicale” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym, czy musical „Godspell” w reż. Miłosza Gałaja. W ostatnich latach współpracowała z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną przy projektach „Bajeczne piosenki”, „ABBA symfonicznie” i „Mała trójmiejska maskarada”. Od jesieni 2018 roku koncertuje z materiałem „List do Czarnego Anioła – piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk”, który w październiku bieżącego roku ukazał się także jako jej debiutancki album. Premiera płyty odbyła się w studiu im. Agnieszki Osieckiej i była transmitowana na antenie Programu Trzeciego polskiego Radia. Wokalistka współpracuje obecnie także z Gdyńskim Konsulatem Kultury przy spektaklu Pręcik w reż. Andrzeja Mańkowskiego. Jest finalistką 56. edycji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
  • Malwina Jańta

    Pochodzi ze Złotoryi, ale od pięciu lat mieszka we Wrocławiu. Studiowała Komunikację Wizerunkową na Uniwersytecie Wrocławskim. Śpiewa niemal od zawsze, była uczestniczką wielu dziecięcych festiwali i konkursów, a w gimnazjum zaczęła stawiać pierwsze kroki w zespole rockowym, wykonując covery Led Zeppelin. Z Naked Canvas, grając już autorskie utwory, miała okazję koncertować na Dolnym Śląsku, jak i supportować zespoły Raz Dwa Trzy oraz Genesis. Przeszła casting jurorski do programu X Factor. Nie ma formalnego muzycznego wykształcenia, ale kształciła głos na warsztatach pod okiem Krystyny Prońko, Janusza Radka, Mariusza Kiljana, Magdy Kumorek, Katarzyny Groniec (Artystyczne Warsztaty Wokalne w ODT Światowid). Ma na koncie kilka trofeów z ogólnopolskich festiwali. Obecnie jest wokalistą w zespole eventowym.
  • Filip Rychcik

    Śpiewa od 5 roku życia, jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych; w tym laureatem drugiego miejsca w festiwalu Niemen Nonstop w Słupsku. Współpracował jako wokalista z zespołem Mafia. W VII edycji ‘The Voice of Poland’ właśnie pod skrzydłami Andrzeja Piasecznego doszedł do etapu Nokautów; wygrał też odcinek ‘Szansy na sukces’ z piosenkami tego wokalisty. Pandemia zmusiła go do przebranżowienia – obecnie pracuje jako kucharz i ma w planach wyprowadzkę do Wiednia. Poza muzyka interesuje się podróżami i gotowaniem wegańskich pyszności.
  • Adrianna Górka

    Absolwentka klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Raciborzu oraz Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu. Jest wokalistką, a także trenerem wokalnym we wrocławskiej Szkole Animacji Muzycznej. W Teatrze Muzycznym Capitol można ją zobaczyć w spektaklach takich jak "Makbet" czy "Spokojnie, jestem szalona". Ma na koncie sukcesy w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Festiwalu Piosenki Pop + Jazz w Finsterwalde w Niemczech, nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Estradowej Gwiezdny Krym w Jałcie/Livadii, I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Estradowej pn. „Artystyczne Konstelacje” w Komsomolsku. Brała także udział w V edycji programu Voice of Poland, a w marcu tego roku miała uczestniczyć w II etapie KAIP w ramach 41. PPA, które niestety z wiadomych przyczyn się nie odbyło.
  • Wanesa Zacharzewska

    Pochodzi z Gdańska. Na co dzień studiuje psychologię i pracuje jako kelnerka w renomowanej, włoskiej restauracji. W wolnych chwilach pisze opowiadania, wiersze i oczywiście teksty piosenek. Muzyka i śpiew w jej życiu pojawiły się bardzo wcześnie, szybko stały się amatorską pasją i zajęły szczególne miejsce w sercu i życiu. Od niedawna zaczęła swoją muzyczną pasję doskonalić i tworzyć coś własnego - bardziej profesjonalnie. Obecnie pracuje nad własnym debiutanckim materiałem.
  • Anna Maliszewska

    Od 7 lat mieszka w Gdańsku, w którym pracuje jako projektantka wnętrz. Jest absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu, a swoje doświadczenia muzyczne zdobywała między innymi dzięki udziałowi w Ogólnopolskich Warsztatach Piosenkarskich: Dwa Głosy. Śpiew estradowy i tradycyjny kształciła również na warsztatach pod okiem Elżbiety Zapendowskiej oraz podczas Bydgoskich Warsztatów Jazzowych prowadzonych przez Joannę Zagdańską i Janusza Szroma. Obecnie uczy się śpiewu na zajęciach wokalnych u Julity Zielińskiej. Uwielbia również swingowy taniec lindy hop oraz powiązany z nim klimat retro lat 20 stych i 30.stych minionego wieku.
  • Bożena Górecka – Tokarczyk
  • Julita Zielińska
  • Julia Stelmach
  • Krzysztof Surówka
  • Sonia Hornatkiewicz
  • Kacper Siekirka
  • Patrycja Ziniewicz
  • Malwina Jańta
  • Filip Rychcik
  • Adrianna Górka
  • Wanesa Zacharzewska
  • Anna Maliszewska