Trzy spośród pięciu festiwalowych odsłon Inspiracji-Interpretacji wspominały twórczość artystów związanych z Krakowem. Tegoroczna mocno wrocławska piąta odsłona poświęcona osobie i twórczości Romana Kołakowskiego śle natomiast do Krakowa specjalną "pocztówkę z Wrocławia" (to także tytuł jednej z najpopularniejszych piosenek w wykonaniu tego twórcy) w postaci nagród wyśpiewanych przez dwie utalentowane krakowianki. Kasia Żbel wyjechała z Wrocławia do Krakowa, w którym studiuje aktorstwo, z pierwszą nagrodą i statuetką V Inspiracji-Interpretacji. Ewa Środoń-Prokulewicz wyśpiewała dla siebie nagrodę specjalną. Wróci na światowidową  scenę  w czerwcu 2023 z własnym recitalem!

Bose stopy wyzierające spod muślinowej koronki prostej czarnej sukienki, spokój i skupienie w oczach, każdy dźwięk brzmiący z precyzją - Karolina Kobielusz, zwyciężczyni IV Inspiracji-Interpretacji poświęconych utworom z repertuaru Anny Szałapak zaistniała na festiwalowej scenie niczym najczulej rezonujący instrument. Wykonane przez nią w konkursie Scherzo (sł. Julian Tuwim, muz. Zygmunt Konieczny) i Żywa woda (sł. Agnieszka Osiecka, muz. Zygmunt Konieczny) świetnie wpisywały się w słowa samej patronki festiwalu, która uważała, że "piosenka jest małym dramatem, w dwóch, trzech minutach trzeba zawrzeć jakąś historię, przedstawić czyjś los. Jest to niezwykle trudne, ale ciekawe".

"Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła” – śpiewał w swoim wielkim przeboju Czesław Niemen. Niestety zło spadłe minionej wiosny w postaci pandemii i wynikających z niej trudności omal nie obróciło przygotowań trzeciej edycji festiwalu Inspiracje-Interpretacje: Czesław Niemen wniwecz. Jednak w myśl niemenowskiego cytatu, że „ludzi dobrej woli jest więcej”, udało się festiwal przeformatować tak, że choć bez publiczności na sali, kuluarowej atmosfery, bez celebracji, świętowania, ale z obecnością uczestników konkursu oraz zaproszonych gości III Inspiracje-Interpretacje stały się faktem.

Drugie Inspiracje-Interpretacje w Światowidzie miały w swojej misji ocalać od zapomnienia piosenki Marka Grechuty. Tonąc w zadymce festiwalowych przygotowań i na wszelkie sposoby próbując podczas warsztatów zabić ten lęk w sercach dwunastki uczestników konkursu na interpretację utworów z repertuaru Mistrza, w finale można jednak mieć pewność, że ich trud nie poszedł na marne! Wyróżnione powyżej frazy to rzecz jasna niemal dokładne tytuły piosenek Marka Grechuty, które na wniosek jury usłyszeliśmy w finałowym koncercie. Pierwszą nagrodę utworem „Pewność” (sł. Ewa Lipska/ muz. Marek Grechuta) wyśpiewała Ewa Kielar.

Mówiąc tytułami z piosenek Andrzeja Zauchy wprawdzie to nie siódmy rok Inspiracji-Interpretacji lecz zaledwie pierwsza ich edycja, ale świetna atmosfera festiwalowych dni zdaje się świadczyć o tym, że myśmy byli sobie pisani. Warsztaty, próby, koncerty, spotkania, a wszystko to w kontekście konkursu na interpretację piosenek Andrzeja Zauchy, w którym wzięła udział dwunastka młodych wokalistów z całej Polski. Na zakończonym właśnie festiwalu statuetkę I. Inspiracji-Interpretacji we Wrocławiu zdobyła studentka Akademii Muzycznej w Katowicach - Barbara Piotrowska.