Edycja 2018

Mówiąc tytułami z piosenek Andrzeja Zauchy wprawdzie to nie siódmy rok Inspiracji-Interpretacji lecz zaledwie pierwsza ich edycja, ale świetna atmosfera festiwalowych dni zdaje się świadczyć o tym, że myśmy byli sobie pisani. Warsztaty, próby, koncerty, spotkania, a wszystko to w kontekście konkursu na interpretację piosenek Andrzeja Zauchy, w którym wzięła udział dwunastka młodych wokalistów z całej Polski. Na zakończonym właśnie festiwalu statuetkę I. Inspiracji-Interpretacji we Wrocławiu zdobyła studentka Akademii Muzycznej w Katowicach - Barbara Piotrowska.

Festiwal Inspiracje-Interpretacje z założenia miał być formą uhonorowania artystycznych autorytetów, znakomitych autorów piosenek, ale też wybitnych wykonawców, których odejście pozostawiło na scenie muzycznej dojmująco pustą przestrzeń. Formuła konkursu otwarta na różnorodne gatunki muzyczne i formy ekspresji nie narzucała uczestnikom żadnych ram tworzonych przez nich interpretacji - poza tematem - inspiracją pierwszej edycji festiwalu stał się repertuar Andrzeja Zauchy.

Dla młodych wykonawców piosenka z mistrzowskiego kanonu zawsze pozostaje znakomitą szkołą warsztatu, a po przefiltrowaniu jej przez siebie - szansą zaciekawienia innych własnym punktem widzenia. Rozsyłane wici po artystycznych uczelniach o nowym wrocławskim projekcie dotyczącym piosenki literackiej sprawiły, że większość występujących w konkursie uczestników stanowili studenci akademii muzycznych lub teatralnych. Przez dwa festiwalowe dni młodzież pracowała na warsztatach pod kierunkiem Małgorzaty Król – specjalistki w zakresie technik mowy i przygotowywała wybrane przez siebie piosenki z zauchowego repertuaru na próbach z udziałem akompaniatorów: Tomasza Kaczmarka i Łukasza Damrycha. 

Wszystkim festiwalowym wydarzeniom przez cały czas wnikliwym okiem przyglądał się Tomasz Broda – znakomity wrocławski grafik, ilustrator, dobrze znany z telewizyjnego własnego programu "Zrób sobie gębę". Tworzone przez niego karykatury wielokrotnie zdobywały laury na Międzynarodowej Wystawie Satyrykon. Podczas festiwalu mogliśmy obserwować jak spod jego ręki powstają zabawne portrety wykonawców, gości i gwiazd, współtworząc w kuluarach na żywo budowaną wystawę.

Konkursowy koncert otwarty dla widzów przebiegł w gorącej atmosferze, a obecność w jurorskich fotelach koneserów interpretacji piosenki literackiej w osobach Bogusława Sobczuka i Cezarego Studniaka, jak i wnikliwość muzycznego ucha znakomitego jazzmana Jerzego Łaby – podgrzewały emocje. - Piosenki Andrzeja Zauchy na zawsze pozostaną niedościgłym wzorem - mówił podczas rozstrzygnięcia konkursu Bogusław Sobczuk - ale tak jak Andrzej wkładał w swoje piosenki własny talent i charyzmę tak i laureaci konkursu w swoich wykonaniach odcisnęli własną osobowość, talent, indywidualność.


I nagrodę (3 tys. zł) oraz statuetkę Inspiracji Interpretacji otrzymała studentka Akademii Muzycznej w Katowicach – Barbara Piotrowska. Drugie miejsce w konkursie zajęła (z nagrodą 2 tys. zł) wrocławska wokalistka Sonia Hornatkiewicz. Nagroda trzecia (1.5 tys zł) powędrowała do rąk studentki Akademii Teatralnej w Krakowie Anny Jastrzębskiej. Paweł Nikody, student Akademii Muzycznej w Łodzi, został uhonorowany wyróżnieniem (500 zł).

Konkurs z piosenkami Andrzeja Zauchy dopełniło wieczorne spotkanie z jego przyjaciółmi związanymi z krakowskim środowiskiem artystycznym – Bogusławem Sobczukiem i Haliną Jarczyk. Siedzący na czerwonej kanapie w anturażu nastrojowych lamp goście ze swadą, humorem, a czasem nutą nostalgii opowiadali anegdoty z ich spotkań z Andrzejem Zauchą. Na oczach publiczności z tych opowieści powoli wyłaniał się portret nie tylko znakomitego artysty i showmana, który zawsze perfekcyjnie był przygotowany do kontaktu z publicznością, nie tylko niebywałego muzycznego naturszczyka, który nie znając nut, a dysponując genialną muzykalnością z sukcesem brał udział w prestiżowych festiwalach i projektach teatralno-muzycznych, ale też wspaniałego człowieka, którego życie naznaczył tragiczny finał.

Zwieńczeniem Inspiracji-Interpretacji był finałowy koncert, na którym nie tylko zaprezentowała się czwórka laureatów, ale też zabrzmiały mistrzowskie interpretacje piosenek Zauchy w wykonaniu Kuby Badacha i zaproszonych przez niego do współpracy muzyków (Jacek Piskorz – instrumenty klawiszowe, Maciej Kociński – saksofony). Kuba Badach swoją klasą, kunsztem wokalnym i znakomitym kontaktem z publicznością świetnie wpisał się w zauchowy projekt. Zagrał koncert majstersztyk, a pod jego ręką także i publiczność zabrzmiała niemal stuosobowym chórem. – Nie wiem skąd państwo jesteście – mówił Kuba Badach ze sceny - ale z państwem taki program Bitwa na głosy wygralibyśmy w jeden dzień!

 

Wyróżnienie
Paweł Nikody

III Nagroda
Anna Jastrzębska
II Nagroda
Sonia Hornatkiewicz
I Nagroda i statuetka Festiwalu 
Barbara Piotrowska
Paweł Nikody Anna Jastrzębska Sonia Hornatkiewicz Barbara Piotrowska

 

Uczestnicy konkursu 

Ada Izydorczyk

Ada Izydorczyk

Paweł Nikody

Paweł Nikody

Sonia Hornatkiewicz

Sonia Hornatkiewicz

Anna Dulny-Leszczyńska

Anna Dulny-Leszczyńska

Anna Jastrzębska

Anna Jastrzębska

Joanna Mulik

Joanna Mulik

Malwina Jańta

Malwina Jańta

Kacper Siekirka

Kacper Siekirka

Basia Piotrowska

Basia Piotrowska

Dominik Fijałkowski

Dominik Fijałkowski

Monika Padewska

Monika Padewska

Magda Stefanowska

Magda Stefanowska

  • Ada Izydorczyk
  • Paweł Nikody
  • Sonia Hornatkiewicz
  • Anna Dulny-Leszczyńska
  • Anna Jastrzębska
  • Joanna Mulik
  • Malwina Jańta
  • Kacper Siekirka
  • Basia Piotrowska
  • Dominik Fijałkowski
  • Monika Padewska
  • Magda Stefanowska
  • Ada Izydorczyk

    O sobie: Jestem 25-latką z małej miejscowości Grochowy pod Koninem. Moja droga do aktorstwa nie była prosta i oczywista, ponieważ dopiero po trzech latach studiów prawniczych postanowiłam zdawać na aktorstwo. Dostałam się do Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia we Wrocławiu, gdzie studiuję już czwarty rok i obecnie godzę oba kierunki studiów. Szczególnie bliska jest mi piosenka aktorska, która towarzyszy mi praktycznie od początku działalności na scenie - początkowo na warsztatach aktorskich u Doroty Zięciowskiej, później w spektaklach Przemka Wojcieszka pt. „Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki” w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz we „Wkurwionych kobietach w leju po Polsce”, które zdobyły wyróżnienie w konkursie Nurt OFF na tegorocznym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, a obecnie są w repertuarze Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Rozśpiewany jest również mój pierwszy spektakl dyplomowy w Teatrze AST we Wrocławiu w reżyserii Wojciecha Kościelniaka z songami Bertolda Brechta pt. „Jutro zawsze będzie jutro”. Aktualnie pracuję nad dyplomem w reżyserii Cezarego Ibera pt. „Siksy”. Uważam za niezwykle cenne poznanie na swojej drodze kształcenia zarówno Doroty Zięciowskiej, pod skrzydłami której zaczynałam przygodę z piosenką aktorską jak i Wojciecha Kościelniaka, który jest także moim pedagogiem w AST oraz Beaty Fudalej, z którą miałam przyjemność pracować w ramach XV Festiwalu Ensemble w Zamku Książ w Wałbrzychu. Cały czas staram się rozwijać, odkrywać, poszukiwać nowych bodźców do scenicznego działania dlatego cieszę się, że biorę udział w Festiwalu Inspiracje-Interpretacje.
  • Paweł Nikody

    O sobie: Nazywam się Paweł Nikody. W 2012 ukończyłem z wyróżnieniem szkołę muzyczną I stopnia na wydziale fortepianu w Krośnie. Przez 6 lat nauki w szkole muzycznej wielokrotnie występowałem jako wokalista na koncertach i brałem udział w widowiskach muzyczno-tanecznych, prezentując się przed publicznością. Od 2016 roku uczestniczę w licznych Warsztatach muzycznych min.: w „Muzycznej Owczarni” w Jaworkach, dzięki którym pobieram lekcje od m.in. Wojtka Pilichowskiego, Wojtka Olszaka, oraz "Poluzone" gdzie miałem przyjemność pobierać lekcje od zespołu Poluzjanci. Kilkukrotnie uczestniczyłem w różnych festiwalach i konkursach wokalnych, m. in. - Międzynarodowym konkursie wokalnym „HOPE FESTIVAL” – Katowice 2013 – III MIEJSCE ORAZ NAGRODA PUBLICZNOŚCI, XVII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów i Zespołów Wokalnych Lublin 2015 pod dyrekcją p. GRAŻYNY ŁOBASZEWSKIEJ – II MIEJSCE, XII Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Dziecięcej Pacanów – Norwegia 2014 - GRAND PRIX, XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu „Nowa Piosenka w Starym Krakowie” – III MIEJSCE. W 2017 roku założyłem zespół, w którym pracuję nad muzyką autorską. W zespole pełnie rolę kompozytora, tekściarza oraz wokalisty. Obecnie jestem studentem I roku wokalistyki estradowej w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Gatunkami muzycznymi, którymi się inspiruję jest funk, disco-funk, jazz-fusion, modern-jazz oraz pop.
  • Sonia Hornatkiewicz

    O sobie: Jestem osobą ambitną, pozytywnie nastawioną do życia i dążącą do wyznaczonych sobie celów. Moją pasją od zawsze była muzyka, a przede wszystkim śpiew, w który wkładam całe swoje serce. Jestem wokalistką, autorką tekstów. W przeszłości dość intensywnie związana byłam z rockową sceną muzyczną, natomiast teraz wykonuję głównie muzykę soulową, jazzową. Mam na swoim koncie występy na festiwalach polskich i zagranicznych, w programach telewizyjnych takich jak Must Be The Music, czy Dzień Dobry TVN. Od 2 lat mieszkam, studiuję i rozwijam się muzycznie we Wrocławiu.
  • Anna Dulny-Leszczyńska

    O sobie: Anna Blanka Dulny-Leszczyńska pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie ukończyła szkołę muzyczną I st. w klasie fortepianu a następnie uczęszczała do szkoły muzycznej II st. w klasie śpiewu solowego, równolegle stawiając pierwsze kroki na ścieżce poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Uczestniczka licznych przeglądów, w 2014 roku została laureatką grand prix Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Turystyczną i Poezją Śpiewaną Toruniola, w 2015 była finalistką Ogólnopolskiego Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku. Od 2016 roku członkini i solistka poznańskiego Chóru Czarownic, z którym wzięła udział m.in. w finale Przeglądu Piosenki Aktorskiej nurtu OFF we Wrocławiu czy Festiwalu Bliscy Nieznajomi w Teatrze Polskim w Poznaniu. Interesuje się przede wszystkim muzyką jazzową, ale czerpie z różnych technik, szkoląc się pod okiem i uchem takich osób jak Zofia Prucnal (IVA), Magda Navarette (IVA, European Vocal Camp), Iza Polit, Bartek Caboń (SLS). Od 2018 roku studentka kierunku Media Interaktywne i Widowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
  • Anna Jastrzębska

    O sobie: Nazywam się Anna Jastrzębska, mam 22 lata. Studiuję aktorstwo na AST w Krakowie, ze specjalnością wokalno-aktorska (obecnie na 3. roku), a pochodzę z Warszawy, gdzie zaczęła się moja droga artystyczna. Tam chodziłam na pierwsze lekcje aktorstwa i śpiewu, nawet kilka lat byłam w szkole muzycznej ale zawsze bardziej ciągnęło mnie do teatru, a kiedy zobaczyłam "Przekleństwo Millheaven" w wykonaniu Kingi Preis zaczęłam się interesować piosenką aktorską. I cały czas staram się działać w tym zakresie. W tym roku dostałam wyróżnienie na festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej", a w 2. etapie konkursu w Sopocie udało mi się dostać 1. nagrodę. Był to mój pierwszy festiwal w którym wzięłam udział. Mam nadzieję, że będzie ich jeszcze wiele. Oprócz aktorsko-muzycznej zajawki mam też inne; wielką radość sprawia mi gotowanie, czasem coś napiszę do szuflady i bardzo lubię różne formy aktywności fizycznej, bieganie, taniec, treningi na siłowni i tym podobne.
  • Joanna Mulik

    O sobie: Swoją przygodę z piosenką rozpoczęłam w programie „Od przedszkola do Opola”, w którym zaśpiewałam utwór zespołu Alibabki „Przeleć mnie”. Ciekawie się zaczęło… Potem śpiewałam we wszystkich możliwych grupach muzycznych jakie działały na terenie powiatu milickiego. Ukończyłam Ognisko Artystyczne Mezzo Forte w Miliczu w klasie fortepianu i skrzypiec. Umiejętności wokalne doskonaliłam również na warsztatach wokalnych prowadzonych przez znanych polskich artystów. W trakcie studiów śpiewałam we wrocławskim chórze Gaudium oraz należałam do Teatru Piosenki Im Presja działającym w MDK Śródmieście. Zostałam laureatką XIV i XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Poetyckiej "Poetycka Stajnia". Otrzymałam wyróżnienie na 51. Festiwalu Piosenki Studenckiej. W 2016 uczestniczyłam w Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Wokalistów "Debiuty". Na co dzień pracuję jako dietetyk oraz wykładowca, a muzykę traktuję jako swoją największą pasję.
  • Malwina Jańta

    O sobie: Ukończyłam Komunikację Wizerunkową na Uniwersytecie Wrocławskim. Śpiewam od przedszkola i jest to moja największa pasja, bez której nie wyobrażam sobie życia. Jestem laureatką wielu konkursów i festiwali zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich, m. in. 1 miejsce oraz Grand Prix na festiwalu "Nie tylko gospel" im. Włodka Szomańskiego czy wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu. Uczestniczyłam w warsztatach wokalno-aktorskich z Krystyną Prońko, Januszem Radkiem, Mariuszem Kiljanem, Jackiem Mełnickim, Danutą Błażejczyk, Olgą Szomańską czy Łukaszem Szczepanikiem. Oprócz tego chętnie uczestniczę w warsztatach chórów gospelowych. Słucham różnych gatunków muzycznych zaczynając od rocka, bluesa i jazzu, lubię również klimat dawnych piosenek z lat 20.-60. Na scenie chętnie odnajduję się w poezji śpiewanej i piosence aktorskiej. Występuję zarówno solo, jak i z akompaniamentem pianina czy gitary. Mam też na koncie koncerty z zespołem rockowym Naked Canvas, z którym supportowałam zespół Raz Dwa Trzy oraz Genesis.
  • Kacper Siekirka

    Niedawno ukończyłem 18 lat. Na co dzień uczeń Liceum numer 17 im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu w klasie o profilu teatralnym. Na tym kierunku mojemu warsztatowi przyglądają się wrocławscy aktorzy pani Małgorzata Szeptycka i Marek Szydło. Moim szkolnym muzycznym mentorem i pomocnikiem jest pan Krzysztof Żesławski wspaniały gitarzysta i multi instrumentalista. Jestem osobą obsesyjnie zakochaną w muzyce od najmłodszych lat, moją przygodę ze śpiewem zacząłem w Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie pod okiem pani Anny Lutz, lecz po za śpiewem również gram na gitarze czym również staram się wyrażać swoją osobę. Od dziecka jeździłem na wiele rodzajów festiwali i konkursów piosenki lecz do moich bieżących osiągnięć mogę wpleść : GRAND PRIX Ogólnopolskiego Festiwalu Bardzo Wielka Woda piosenek Agnieszki Osieckiej 2018 we Wrocławiu, uczęszczam również na całą masę warsztatów muzycznych. Moim konikiem od dłuższego czasu jest muzyka jazzowa w której prężnie działam. Jak wspominałem muzyka to świat któremu się poddałem bez pamięci lecz jeszcze jest druga płaszczyzna w której się doskonale odnajduję. Jestem wybitnym zawodnikiem w kategorii czytelnictwa w połączeniu z dobrą kawą. Moją główną inspiracją w muzyce jest zespół The Beatles który mnie ukształtował w najmłodszych latach ale również Frank Zappa, Igor Strawiński, Stevie Wonder, Quincy Jones czy tercet De Lucia Di Meola McLaughlin. Występuję również u boku wrocławskich muzyków i artystów. Gram również w duecie gitarowym z moim przyjacielem Janem Piaseckim.
  • Basia Piotrowska

    O sobie: Wrocławianka, wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Studentka V roku wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz równolegle Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku antropologia literatury, teatru i filmu. Laureatka konkursów: Grand Prix 22. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej Rybnik 2018, Grand Prix XXIII Ogólnopolski Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu, II miejsce na 43. Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu, I nagroda na 45. Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. Miłośniczka kawy i duetu Wasowski – Przybora.
  • Dominik Fijałkowski

    O sobie: Student II roku Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalno-Aktorskim, specjalności musical. Absolwent Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie gitary klasycznej. Brał udział w liczych konkursach wokalnych, w których niejednokrotnie zdobywał tytuł laureata, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Włoskiej La Scarpa Italiana oraz Konkursu Piosenki Angielskiej Fly High. W czasach szkolnych również laureat konkursów recytatorskich i krasomówczych. Jako gimnazjalista udzielał się w sekcji wokalnej szkolnego zespołu wokalno – aktorskiego, który rokrocznie wystawiał autorskie spektakle musicalowe, również dla publiczności zewnętrzenej. Plany na najbliższą przyszłość to ukończenie Akademii Muzycznej i zdobycie tytułu aktora scen musicalowych.
  • Monika Padewska

    O sobie: Jestem siedemnastoletnią duszą, która próbuje w każdy możliwy sposób przybliżyć się do spełnienia największego marzenia jakim jest dostanie się do szkoły aktorskiej. Na co dzień uczęszczam do 2 klasy LO nr 3 we Wrocławiu, do klasy o profilu, (o, zgrozo) matematyczno- fizycznym; tak, "mam przewrócone w głowie". Długi czas bez konfrontacji mojej osoby ze sceną skutkuje u mnie obniżeniem nastroju, weltschmerzem i innymi, dziwnymi przypadłościami. Brałam udział w warsztatach wokalnych z Krystyną Prońko, z Januszem Radkiem; w warsztatach wokalno- aktorskich z Mariuszem Kiljanem; obecnie uczęszczam na warsztaty aktorskie z Łukaszem Chojętą. Moje skromne osiągnięcia to: Grand Prix "Przeglądu Twórczości Zakazanej w PRL-u" w kat. recytacja oraz w kat. piosenka; laureatka Ogólnopolskiego Przeglądu Teatru Młodych "Integra"; III miejsce w XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności "Destination Imagination"; finalistka XXVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Licealisty WYBRYK; I miejsce w 6. edycji konkursu "Dusza mówi, dusza śpiewa" oraz II miejsce w 7. edycji; I miejsce w powiatowym etapie 62. Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego za piosenkę oraz wyróżnienie za recytację; I miejsce w konkursie poezji śpiewanej Czesława Miłosza. Poza tym brałam udział w II etapie "Krakowskiego Przeglądu Interpretacji Piosenki Aktorskiej" i w Przeglądzie Teatralnym "Przekręt". Piosenki Andrzeja Zauchy zawsze były wplecione w domowy repertuar moich rodziców, więc odkrywanie jego twórczości na nowo jest dla mnie niezwykle sentymentalne i magiczne.
  • Magda Stefanowska

    Jestem studentką drugiego roku Akademii Muzycznej w Łodzi na specjalności wokalistyka estradowa, ale pochodzę z Wrocławia. Jeśli chodzi o muzykę-najlepiej czuję się w klimatach soulowych oraz jazzowych. Bardzo lubię pisać swoje teksty i mam nadzieję, że niedługo będę miała okazję pokazać je światu. Do pisania inspiruje mnie przyroda i piękno drugiego człowieka. Oprócz śpiewania zajmuję się gotowaniem.
  • Ada Izydorczyk
  • Paweł Nikody
  • Sonia Hornatkiewicz
  • Anna Dulny-Leszczyńska
  • Anna Jastrzębska
  • Joanna Mulik
  • Malwina Jańta
  • Kacper Siekirka
  • Basia Piotrowska
  • Dominik Fijałkowski
  • Monika Padewska
  • Magda Stefanowska