Edycja 2019

Drugie Inspiracje-Interpretacje w Światowidzie miały w swojej misji ocalać od zapomnienia piosenki Marka Grechuty. Tonąc w zadymce festiwalowych przygotowań i na wszelkie sposoby próbując podczas warsztatów zabić ten lęk w sercach dwunastki uczestników konkursu na interpretację utworów z repertuaru Mistrza, w finale można jednak mieć pewność, że ich trud nie poszedł na marne! Wyróżnione powyżej frazy to rzecz jasna niemal dokładne tytuły piosenek Marka Grechuty, które na wniosek jury usłyszeliśmy w finałowym koncercie. Pierwszą nagrodę utworem „Pewność” (sł. Ewa Lipska/ muz. Marek Grechuta) wyśpiewała Ewa Kielar.

Dla młodych wykonawców piosenka z mistrzowskiego kanonu zawsze pozostaje znakomitą szkołą warsztatu i głównie ta myśl przyświecała organizatorom, gdy słali wici na uczelnie artystyczne i muzyczne portale, zapraszając młodzież do udziału w konkursie. Przez dwa festiwalowe dni uczestnicy pracowali na warsztatach pod kierunkiem Małgorzaty Król-Sozańskiej – specjalistki w zakresie technik mowy oraz szlifowali wybrane przez siebie piosenki z akompaniatorami: Tomaszem Kaczmarkiem i Dominikiem Mąkosą. Sięgnięcie po repertuar Grechuty okazało się być naprawdę dużym wyzwaniem, ale też materia muzyczna jego utworów, jak i kaliber poetycki tekstów, które Mistrz śpiewał, jest przecież najwyższej artystycznej próby.

Tegoroczne festiwalowe wydarzenia wzbogaciła wystawa karykatur autorstwa Tomasza Brody, prezentując całą galerię uczestniczących do tej pory w Inspiracjach-Interpretacjach postaci. Samego artystę-grafika także można było na festiwalu spotkać, a i podejrzeć, jak spod jego ręki powstają zabawne portrety kolejnych wykonawców oraz zaproszonych gości. A wśród nich nie zabrakło tego, który współpracował z Markiem Grechutą bardzo blisko - zakładając grupę Anawa i tworząc dziesiątki grechutowych przebojów - kochanych i rozpoznawanych przez publiczność. Jan Kanty Pawluśkiewicz przewodniczył konkursowemu jury, tym samym podniósł zapewne wokalistom interpretacyjną poprzeczkę, wszak rzecz dotyczyła w lwiej części napisanych przez niego utworów.

Konkursowy koncert rozpoczął się prologiem pod nazwą „Herbatka sentymentalna”, a na scenie w świetle nastrojowych lamp i przy herbatce rzecz jasna, zasiedli goście, którzy mieli okazję znać, pracować i przyjaźnić się z Markiem Grechutą. Prowadząca spotkanie Teresa Drozda, na co dzień realizująca audycje poświęcone piosence literackiej w radiowym eterze, dopytywała Jana Kantego Pawluśkiewicza o czasy współpracy z Markiem, pierwsze koncerty, jak i grechutowe poczucie humoru, zapewne chcąc przełamać dominujący w przestrzeni publicznej mocno liryczny image artysty. Okazało się, że Grechuta świetnie potrafił opowiadać anegdoty – jak Marek opowiadał kawały leżeliśmy i kwiczeliśmy – ze śmiechem komentowała także uczestnicząca w „Herbatce…” Halina Jarczyk – skrzypaczka ostatniego ze składów muzycznych Anawy. - My z Markiem, studenci architektury na Politechnice - z przekornym uśmiechem opowiadał pan Jan - mogliśmy się tylko bawić w artystów i kabaret. - No tak - wchodziła mu w słowo pani Halina - Anawa, w której grałam po ponad dwudziestu latach od jej założenia, starała się jedynie jak najdokładniej odtworzyć to, co zapisałeś w nutach. Dla nas studencioków Akademii Muzycznej pierwsza Anawa była artystyczną arystokracją!

Drugą część wieczoru wypełniła już tylko muzyka, a jurorzy w osobach Jana Kantego Pawluśkiewicza, Teresy Drozdy i Mariusza Kiljana wnikliwie przysłuchiwali się pomysłom, jakie na piosenki Grechuty miała śpiewająca młodzież. – Początkiem każdej interpretacji jest doskonałe opanowanie materiału oryginalnego, bo musimy wiedzieć co interpretujemy – mówił podsumowując konkurs Jan Kanty Pawluśkiewicz – natomiast wrażliwość i umiejętności wykonawcy tworzą piosenkę, która nie będąc podobną do oryginału, czerpie z jego istoty. – Nie spodziewałam się jak bardzo trudny jest ten festiwal, jak bardzo trudne zadanie zostało wam przedstawione – komentowała Teresa Drozda – na największy szacunek zasługuje to, że szukacie i że mierzycie się z tak wymagającym repertuarem.

I nagrodę (w wysokości 3 tys. zł) oraz statuetkę II Inspiracji Interpretacji otrzymała gdynianka - Ewa Kielar. Choć zawodowo zajmuje się grafiką komputerową to jako aktorka/amatorka ma na swoim koncie udział w projektach teatralnych zarówno w Polsce, jak i we Włoszech, a od dwóch lat swoje artystyczne pasje realizuje także w zespole Akademia Głosów Tradycji. Drugie miejsce w konkursie zajęła (z nagrodą 2 tys. zł) wokalistka, prezenterka Radia Kapitał , jak i studiująca w Warszawie Karolina Kobielusz, związana także z muzycznym portalem PROGREFONIK. Nagroda trzecia została podzielona równorzędnie (po 1 tys. zł każda) i powędrowała do rąk Katarzyny Miednik, która jest obecnie na dyplomowym roku Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu oraz Julii Stelmach. Julia studiuje psychologię w Gdańsku, a swoje muzyczne talenty rozwija pod okiem Julity Zielińskiej i Weroniki Sydow w OCH.

Festiwal zakończył się brawurowym recitalem "Gdziekolwiek" z piosenkami Marka Grechuty w wykonaniu Mariusza Kiljana. Piosenki Grechuty, śpiewane przez niego samego lirycznie i z dykcyjną perfekcją, częstokroć nutą nostalgii, czy pewnym rodzajem zdystansowania, w interpretacji Mariusza Kiljana stawały się płomiennym rockowym manifestem, gorącym wyznaniem, żartobliwym mrugnięciem oka, głęboko przeżytą refleksją nad światem. Najkrótszą recenzją recitalu - w kontekście jego inspiracji (piosenki Grechuty), jak i interpretacji Mariusza Kiljana - może być z pewnością stwierdzenie "Jesteś mechanizmem doskonałym", a cudownym aneksem - głęboki ukłon Jana Kantego Pawluśkiewicza wykonany na scenie wobec Mariusza Kiljana i jego muzyków. Czyż może być lepsza rekomendacja?

 

III Nagroda
Katarzyna Miednik

III Nagroda
Julia Stelmach
II Nagroda
Karolina Kobielusz
I Nagroda i statuetka Festiwalu 
Ewa Kielar
Katarzyna Miednik Julia Stelmach Karolina Kobielusz IMG 0122

 

Uczestnicy konkursu

Hubert Biczkowski

Hubert Biczkowski

Emilia Duszyńska

Emilia Duszyńska

Sonia Hornatkiewicz

Sonia Hornatkiewicz

Malwina Jańta

Malwina Jańta

Ewa Kielar

Ewa Kielar

Karolina Kobielusz

Karolina Kobielusz

Katarzyna Miednik

Katarzyna Miednik

Magdalena Stefanowska

Magdalena Stefanowska

Wojciech Stefanowski

Wojciech Stefanowski

Julia Stelmach

Julia Stelmach

Weronika Sydow

Weronika Sydow

Natalia Szostak

Natalia Szostak

  • Hubert Biczkowski
  • Emilia Duszyńska
  • Sonia Hornatkiewicz
  • Malwina Jańta
  • Ewa Kielar
  • Karolina Kobielusz
  • Katarzyna Miednik
  • Magdalena Stefanowska
  • Wojciech Stefanowski
  • Julia Stelmach
  • Weronika Sydow
  • Natalia Szostak
  • Hubert Biczkowski

    Muzyką interesuje się od najmłodszych lat. Jako nastolatek zafascynował się teatrem alternatywnym i właśnie tam - podczas warsztatów i występów, nabierał pewności scenicznej. Miłość do muzyki jednak wygrała. Obecnie Hubert komponuje oraz pisze teksty dla swojego autorskiego Projektu HUBAS. Jest inicjatorem i producentem tras koncertowych #StreetArt2018 i #StreetArt2019, jak i laureatem GRAND PRIX oraz Nagrody Publiczności na XI Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Marka Grechuty w Sławnie (2018). W tym roku znalazł się w finale Konkursu na Interpretację Piosenek Marka Grechuty / Grechuta Festival w Świnoujściu, jak i Konkursu Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Gdańsku.
  • Emilia Duszyńska

    Interesuje się różnymi aspektami sztuki. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Gdyni, tu specjalizowała się w zakresie aranżacji przestrzeni, ale ukończyła także I stopień Szkoły Muzycznej w Tczewie. Gra na skrzypcach, fortepianie, gitarze elektrycznej, akustycznej oraz basowej. Komponuje, pisze teksty, jest instrumentalistką i wokalistką. Brała udział w różnorodnych projektach muzycznych, m. in.: Kreatywnych Warsztatach Wojtka Pilichowskiego, Top Music Festiwal w Gdyni, czy w Festiwalu SMAK w Myśliborzu, na którym w tym roku zdobyła wyróżnienie. Inspirują ją niezależne, jak i komercyjne nurty artystyczne - od popu elektronicznego, poprzez shoegaze, kończąc na noise.
  • Sonia Hornatkiewicz

    Wrocławska wokalistka o charakterystycznej, ciemnej barwie głosu, finalistka tegorocznej edycji The Voice of Poland, studentka Studium Musicalowego Capitol. Ma na swoim koncie również występy w programach takich jak Must be the Music czy Dzień Dobry TVN. Jest również laureatką wielu festiwali, zarówno polskich, jak i zagranicznych, m.in. II nagrody podczas festiwalu Inspiracje – Interpretacje na najlepszą interpretację utworów z repertuaru Andrzeja Zauchy.
  • Malwina Jańta

    Jest samoukiem, a śpiewa odkąd pamięta. Uczestniczka dziecięcych festiwali i konkursów w gimnazjum zaczęła stawiać pierwsze kroki w zespole rockowym, wykonując covery Led Zeppelin. Z Naked Canvas, grając już autorskie utwory, miała okazję koncertować na Dolnym Śląsku, a w rodzinnej Złotoryi supportować zespoły Raz Dwa Trzy oraz Genesis. Przeszła casting jurorski do programu X Factor, rozwijała swoje umiejętności wokalne na warsztatach w Jeleniej Górze, które zapoczątkowały jej miłość do piosenki artystycznej i poezji śpiewanej. Kształciła głos pod okiem Krystyny Prońko, Janusza Radka, Mariusza Kiljana, Magdy Kumorek, Katarzyny Groniec na warsztatach w ODT Światowid. Ma na koncie kilka trofeów z ogólnopolskich festiwali.
  • Ewa Kielar

    Aktorka, recytatorka, uczestniczka wielu projektów teatralnych realizowanych w Polsce i we Włoszech. Grała Rikiu w spektaklu „Zemsta jest kobietą” w reżyserii Pawła Kamzy, jak i Froim Gracz w muzycznym spektaklu „Benia Krzyk, król żydowskich gangsterów” w reżyserii Olka Brzezińskiego. Pochodzi z Podkarpacia, ale od kilku lat mieszka w Gdyni. Od dwóch lat śpiewa pieśni in crudo w zespole Akademia Głosów Tradycji. Zawodowo zajmuje się grafiką komputerową. Portfolio: TUTAJ
  • Karolina Kobielusz

    Pochodzi z malutkich Lalik na południu Polski, ale mieszka i studiuje w Warszawie. Poza pasjami takimi jak śpiewanie i teatr prowadzi też muzyczny portal PROGREFONIK, gdzie wraz z przyjaciółmi publikuje artykuły o muzyce niszowej i wartościach z niej płynących. Ma też na koncie debiut jako DJ-ka oraz prowadząca audycje w Radio Kapitał. Chętnie bierze udział w festiwalach piosenki artystycznej, otrzymała m.in. Srebrny Klucz na Festiwalu „Moja wolności” im. Jonasza Kofty w Warszawie. Dwukrotnie miała okazję wystąpić w Piwnicy pod Baranami oraz w Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia. Odkąd pamięta, wyznaje zasadę, że wszystko jest muzyką, a muzyka jest wszystkim.
  • Katarzyna Miednik

    Dla Kasi muzyka jest tak ważna, że nazywa ją swoim jedynym domem! Śpiewa od kiedy sięga pamięcią, dzieciństwo spędziła uczestnicząc festiwalach i konkursach w Polsce i za granicą. W szkole muzycznej nie lubiła grać na pianinie, a dziś nie wyobraża sobie tygodnia bez możliwości spotkania się z nim na wspólne muzykowanie ;). Jest na dyplomowym roku w Studium Musicalowym Capitol, wcześniej mieszkała w Irlandii, ale we Wrocławiu skończyła Liceum Artystyczne ALA. Tworzy autorską muzykę i teksty. Nie zawsze wylanie z siebie wszystkich emocji jest łatwe, ale uczucie lekkości i niezastąpiona przyjemność, kiedy jakiś utwór zamyka się w całość, wynagradza jej nieprzespane noce, bo warto jest robić, to co się kocha i dzielić się tym z innymi ludźmi.
  • Magdalena Stefanowska

    Laureatka wielu festiwali w Polsce i za granicą. Uwielbia słuchać muzyki jazzowej oraz soulowej. Na co dzień lubi gotować i grać na fortepianie - najchętniej robiłaby te dwie rzeczy jednocześnie! Zamiłowanie do utworów Marka Grechuty wzięło się od pasji jej mamy, która od zawsze była jego wielką fanką.
  • Wojciech Stefanowski

    Wrocławianin, uczy się w szkole muzycznej II stopnia. Jako solista śpiewa w chórze Narodowego Forum Muzyki oraz uczęszcza na zajęcia do grupy piosenki literackiej. Swoje doświadczenia wokalne i sceniczne zdobywał na wielu konkursach, festiwalach i koncertach w całej Polsce i za granicą. Z chórem jeździ na krajowe i międzynarodowe trasy koncertowe m.in. po Japonii, Czechach, Austrii i Słowacji. Dobrze czuje się w repertuarze polskich piosenek. Uczestnik 9. Edycji programu "The Voice of Poland".
  • Julia Stelmach

    Pochodzi z Warszawy, ale obecnie mieszka w Gdańsku, studiując psychologię. Muzyka jest jej pasją, którą stara się rozwijać pod okiem Julity Zielińskiej i Weroniki Sydow w OCH - Ośrodku Chałtury. Oprócz tego sezonowo jest czynnym sportowcem - uprawiając kitesurfing i snowboard. Kiedy tylko ma okazję - wyjeżdża, bo podróżowanie jest jak narkotyk.
  • Weronika Sydow

    Zdobyła mistrzostwo świata w tegorocznej Odysei Umysłu - największym konkursie kreatywności! Wokalistka, kompozytorka, wykładowczyni Akademii Muzyki Rozrywkowej w Gdyni oraz Studia Twórczości Artystycznej w Gdańsku. Występuje na wielu Trójmiejskich scenach. Po raz pierwszy jej materiał rozbrzmiewał w popularnym klubie Ucho w Gdyni, gdzie regularnie występuje pod szyldem różnorodnych projektów. Brała udział w różnego rodzaju warsztatach muzycznych m.in. Kreatywnych Warsztatach Wojtka Pilichowskiego, czy Top Music Festiwal. Jest "prawą półkulą" mózgu duetu Blaza, który tworzy wraz z Julitą Zielińską. Mają na koncie m. in. II miejsce w XXII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa "Czy to jest kochanie?" oraz wyróżnienie podczas Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki (SMAK 2018 i 2019) w Myśliborzu.
  • Natalia Szostak

    Tegoroczna maturzystka, dla której sztuka to odskocznia od rzeczywistości. Od dzieciństwa zafascynowana teatrem i muzyką. Uwielbia musical, piosenkę aktorską i bawić się głosem. Uczestniczka warsztatów m.in. z Januszem Radkiem, Magdaleną Kumorek, Katarzyną Groniec i Curtisem Angusem. Przez 6 lat kształciła się w Młodzieżowej Akademii Musicalowej, a od roku należy do grupy wokalnej "Im presja" w MDK Śródmieście Wrocławiu.
  • Hubert Biczkowski
  • Emilia Duszyńska
  • Sonia Hornatkiewicz
  • Malwina Jańta
  • Ewa Kielar
  • Karolina Kobielusz
  • Katarzyna Miednik
  • Magdalena Stefanowska
  • Wojciech Stefanowski
  • Julia Stelmach
  • Weronika Sydow
  • Natalia Szostak